آزمایشگاهی

LDL در آزمایش خون چیست؟

ldl در آزمایش خون | بالا بودن LDL

در آزمایشات خونی برخی مواقع با آیتم هایی رو به رو می شویم که به راحتی می توان فهمید به چه چیزی مربوط می شوند. اما گاها با آیتم هایی رو به رو هستیم که نمی دانیم چه هستند و چه معنایی دارند. البته که باید برای تفسیر آزمایش به متخصص و یا کارشناس مراجعه کنیم. و یا نتیجه را به پزشکی که آزمایش را برایمان تفسیر کرده است نشان دهیم. اوست که می داند چرا این آزمایش را تجویز کرده و باید به کدام مواردش توجه داشته باشد. در این موضوع می خواهیم به LDL بپردازیم. شاید بخواهید بدانید LDL در آزمایش خون چه معنایی دارد و مخفف چه چیزی است. و این که بالا بودن LDL چه هشداری به ما می دهد. آیتمی که ممکن است با یک رنج مشخص شده باشد. و بخواهید بدانید چرا مقدار زیادی را نشان می دهد.

بالا بودن LDL چیست

LDL در آزمایش خون چیست

LDL به کلسترول ربط دارد. در واقع می توان گفت نوعی از کلسترول است. نوعی که برای پزشکان خیلی مهم است. و خیلی از پزشکان به خصوص متخصصین قلب به مقدار این کلسترول اهمیت می دهند. LDL مخفف لیپوپروتئین با چگالی کم است. چیزی که باعث می شود بالا بودن LDL مهم شود و پزشک به آن توجه کند این است که نوعی بد از کلسترول است. نوعی بد از کلسترول که بالا بودن آن خطراتی هم دارد. LDL در آزمایش خون به شما می گوید که مقداری از کلسترول که در شریان های شما وجود دارد چه قدر است.

پزشک از بالا بودن LDL یا پایین بودن آن چه می فهمد؟

نوع دیگری از کلسترول وجود دارد که HDL نام دارد. قبل از این که بخواهیم در این مورد توضیحی دهیم می خواهیم بگوییم که چرا وجود LDL در آزمایش خون مهم است. و این دو چه تاثیری بر هم دارند. HDL کلسترول خوب و LDL کلسترول بد است. HDL در واقع نمی گذارد LDL به کبد وارد شود و به آن آسیب برند. اما بالا بودن LDL نشان می دهد شما به شدت در خطر هستید. یعنی ممکن است عروق مسدود شده داشته باشید. یا در شرایطی باشید که در آینده ممکن باشد عروقتان مسدود شود. معمولا پزشک در یک آزمایش می خواهد هر دوی این کلسترول ها را با هم مقایسه کند. می خواهد مقدار هر دو را در کنار هم ببیند. در نهایت با تجویز دارو می تواند از حملات قلبی و مشکلات جدی تر جلوگیری کند.

ldl در آزمایش خون

در صورت بالا بودن LDL باید چه کارهایی انجام دهیم

معمولا پزشک با مشاهده عدد LDL در آزمایش خون تصمیم می گیرد که به شما دارو بدهد یا خیر. اگر در خطر مشکلات قلبی و عروقی باشید ممکن است به شما قرص ها و شربت هایی را تجویز کند. هرگز نباید خودسرانه به مصرف دارو بپردازید. زیرا که یک آیتم مهم است و شوخی بردار نیست. هر چه سریع تر پس از این که جواب آزمایش آماده شد نزد پزشک بروید. تا اگر نیاز است مراحل درمان و احتیاط دارویی را شروع کنید. هم چنین ممکن است پزشک بخواهد با همکاری شما خطر را از شما دور کند. برخی از این موارد رژیم غذایی بهتر و مصرف چربی کمتر هستند. و یا این که پزشک ممکن است شما را به ورزش هایی نیز تشویق کند.

پیاده روی

یکی از ساده ترین ورزش ها و البته ورزشی مفید پیاده روی کردن است. پیاده روی هزینه ای ندارد و همه ما می توانیم انجامش دهیم. کافی است همت کنیم و هر روز زمانی را برای پیاده راه رفتن در نظر بگیریم. بالا بودن LDL به شما می گوید که احتمالا تحرک کمی دارید. ممکن است جزو افرادی باشید که مدام در جایی نشسته اید. پس باید حرکتی کنید. ورزش شاید در ابتدا کمی سخت باشد. و به خاطر خطراتی که ممکن است وجود داشته باشد ممکن است پزشک در ابتدا به شما بگوید ورزش های سنگین انجام ندهید. اما پیاده روی بسیار توصیه می شود. شروع کنید و هر روز مدتی پیاده روی کنید.

مصرف سبزیجات

وجود مقدار بالایی از LDL در آزمایش خون به شما هشدار می دهد که ممکن است رژیم غذایی خوبی نداشته باشید. به احتمال زیاد غذای سرخ شده و فست فود ها در برنامه غذایی شما جای زیادی دارند. و یا سبزیجات و سالاد به میزان کافی استفاده نمی کنید. پس باید برنامه غذایی خود را کمی اصلاح کنید. یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی بکنید این است که مصرف سبزیجات برگ سبز را افزایش دهید. سبزی خوردن در کنار غذا به کاهش LDL کمک می کند. هم چنین توصیه می شود که سالاد بیشتری استفاده کنید.

سرکه سیب

پس از این که متوجه شدید خطر در کمین شماست و چربی بالایی دارید باید شروع به اصلاح غذا خوردن کنید. به احتمال در خطر ابتلا به کبد چرب هم هستید. سرکه سیب فرآورده عالی از طبیعت است که به شما کمک می کند کبد خود را از چربی های مضر پاک سازی کنید. توصیه ما این است که عادت کنید سالاد خود را با مقداری از سرکه سیب میل کنید. اگر این عادت شما شود به احتمال زیاد در آزمایش بعدی میزان این کلسترول بد کمتر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *