اخبار و مقالات کرونا

ماسکی با فیلتراسیون چند برابری برای کرونای جهش یافته

ماسکی با فیلتراسیون بالا

جهش های تازه کرونا و انواع خطرناک دلتا و… باعث ایجاد موج جدیدی از مرگ و میر و افزایش آمار مبتلایان بوده است. این کرونای جهش یافته اگر بتواند وارد بدن شود بسیار خطرناک تر از انواع قدیمی تر خواهد بود. طبق اظهار نظر جامعه پزشکان این کرونای جهش یافته خیلی سریع تر می تواند فرد را از پای در بیاورد. همچنین اگر فردی ناقل این ویروس جهش یافته باشد احتمال بسیار بالاتری وجود دارد که بتواند اطرافیانش را آلوده کند. پس رعایت پروتکل های بهداشتی باید با دقت خیلی بیشتری انجام شود. به طور مثال عدم تماس دست با سطوح مشکوک به آلودگی مثل دستگاه های خودپرداز، میله های اتوبوس و… باید بسیار مد نظر باشد. در مورد ماسک که جای خود دارد. ماسک مهم ترین وسیله برای پیشگیری از کروناست. چرا که کوید نوزده ویروسی تنفسی است. پس ماسکی با فیلتراسیون بالا که بتواند سد خیلی قوی تری در برابر کرونا باشد می تواند کمک زیادی به کاهش احتمال ابتلا کند. ماسکی که جلوی دهان و بینی را که اصلی ترین راه ورودی این ویروس است ببندد. چنین ماسکی وجود دارد و این روزها نیز وارد بازار شده و خیلی از مردم مشتاقانه از آن استفاده می کنند.

حتما نام ماسک سه بعدی را شنیده اید. ماسک هایی با ظاهر کمی متفاوت تر از سه لایه ای ها که در اوایل ظهور در بازار کالای پزشکی گمانه زنی می شد که تنها به دلیل زیبایی وارد بازار شده اند. البته که خیلی ها اوایل به خاطر تفاوت ظاهری این ماسک ها و زیبایی بیشتری که داشتند به سراغ این ماسک ها رفتند. ماسک هایی که چند برش دارند و برش های ماسک نیز مانند سایر ماسک های پزشکی استاندارد به صورت پرسی به یکدیگر وصل شده است. این اتصالات و برش های بدنه به شکلی است که باعث می شود ماسک در حالت باز شده به صورت سه بعدی روی صورت قرار بگیرد. همین ظاهر است که باعث شده این ماسک ها به این نام معروف شوند.

این ماسک را پزشکان به عنوان ماسکی با فیلتراسیون بالا معرفی کرده اند. ماسکی که تولید آن به سالها قبل باز می گردد. در واقع پیش تر ها، یعنی قبل از کرونا هم استفاده می شده است. اما به خاطر کاربرد خاصی که داشته است به این صورت مورد توجه نبوده است و برای خیلی از مردم تازگی دارد. این ماسک به دلیل لایه های خاص و حساب شده اش یک میزان بالا از فیلتراسیون را ایجاد می کند. ویژگی که باعث شده در این روزهای خطرناک که کرونای جهش یافته وارد میدان شده است بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

نام علمی این ماسک های جدیدتر Fast Mask است. ماسک هایی که در حالت بسته شبیه به ماهی هستند و در زمانی که باز می شوند شکل برجسته جالبی به خود می گیرند. ویژگی مهمی که در این ماسک ها دیده می شود این است که لایه های زیادی دارند. نوع چهار، پنج و شش لایه در این ماسک ها بیشتر است. مدل پنج لایه و چهار لایه بیشتر استفاده می شود. در همه این ماسک ها لایه ها اسپان باند و ملت بلون هستند. درست شبیه به ماسکهای ساده تر پزشکی. اما گفتیم که تعداد لایه ها در این ماسک ها بیشتر است. لایه های رویی و زیرین اسپان باند و تمامی لایه های میانی از جنس ملت بلون هستند. لایه ای که به عنوان فیلتر کنندگی ویروس در ماسک قرار می گیرد.

این ماسکها معمولا نوع اتصال کشی دارند. دو قطعه کش (در هر طرف ماسک یک قطعه) کمک می کند که بتوان ماسک را روی صورت قرار داد. گفتنی است که این ماسک های با فیلتراسیون بالا بسیار هم راحت هستند. چرا که یک فضای خالی یا فاصله بین داخل ماسک و صورت ایجاد می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *