اخبار و مقالات کرونا

عملکرد ماسک های فیلتردار در مقابل ویروس کرونا

ماسک های فیلتردار در مقابل کرونا

استفاده از ماسک برای این که در برابر ویروس بسیار خطرناک کرونا در امان بمانیم یک اولویت مهم است. کرونا به شدت در حال پیشروی است. این ویروس توانسته افراد بسیار زیادی را قربانی خود کند. کرونا به شدت واگیردار است. از طریق سطوح آلوده و از طریق تنفس آلوده به راحتی به ما منتقل می شود. پس باید موارد ایمنی را رعایت کنیم. شاید شما نیز این روزها انواع ماسک ها را در گوشه و کنار خیابان و در فروشگاه های مختلف ببینید. یکی از ماسک هایی که این روزها نیز دیده می شود ماسک فیلتردار است. در این مطلب می خواهیم در این باره صحبت کنیم که آیا ماسک های فیلتردار در مقابل کرونا مقاوم هستند؟ آیا این ماسک ها مانند سدی در برابر این ویروس عمل می کنند؟ در ادامه به بررسی بیشتری خواهیم پرداخت.

آیا ماسک های فیلتردار در مقابل کرونا مقاوم هستند؟

ماسک های فیلتردار چگونه عمل می کنند؟

به شکل ظاهری این ماسک ها دقت کنید. اگر حضور ذهن ندارید به تصویر اصلی این مطلب توجه کنید. این ماسک ها معمولا از جنس پارچه هستند. روی این ماسک ها یک فیلتر که معمولا دایره ای شکل است قرار دارد. این فیلتر کوچک مهم ترین قسمتی است که در این ماسک ها وجود دارد. به اندازه کوچک آن نگاه نکنید. اگر این فیلتر در این ماسک ها نباشد کارآیی آن به صفر می رسد؟ اگر دقت کرده باشید ماسک های از نوع فیلتردار در روزهایی که هوا آلوده است زیاد استفاده می شوند. پس وظیفه آنها فیلتر هوا است. یعنی به شما کمک می کنند که هوای آلوده را نفس نکشید.

آیا ویروس کرونا از ماسک فیلتردار عبور می کند؟

ویروس کرونا بسیار نفوذ پذیر است! این ویروس خطرناک در از کوچکترین حفره ای می تواند عبور کند و شما را آلوده کند. به همین دلیل باید در انتخاب ماسک بسیار دقت کنید. ماسک های فیلتردار از پارچه های مختلف ساخته می شوند. الیاف این پارچه ها بافت ریزی دارد. اما به گونه ای است که ویروس می تواند از آن عبور کند! پس این ماسک ها در برابر کرونا مقاوم نیستند. اگر در اطرافیان خود فرد کرونایی دارید بهتر است از ماسک های حرفه ای تری استفاده کنید. در غیر این صورت شما نیز به این بیماری خطرناک مبتلا خواهید شد. ماسک های فیلتردار در مقابل کرونا نمی توانند از شما محافظت کنند.

کرونا از چه لایه هایی عبور نمی کند؟

ویروس بسیار خطرناک کرونا از هر سوراخ کوچکی می تواند عبور کند. حتی حفره کوچکی که توسط چشم شما دیده نمی شود می تواند راهی برای عبور این ویروس باشد. پس چه باید بکنیم؟ آیا ماسکی وجود دارد که از ما در برابر این ویروس محافظت نماید؟ این ماسک چه ویژگی هایی دارد؟ 

پیش از این نیز کرونا وجود داشته است. حتی به غیر از کرونا ویروس های خطرناک دیگری وجود دارند که روزانه پزشکان با بیمارانی که به آنها مبتلا هستند سر و کار دارند. اگر ماسکی که ویروس نتواند از آن عبور کند وجود نداشت روزانه شاهد مرگ تعداد زیادی از پزشکان و جراحان بودیم. چرا که این عزیزان روزانه با افراد آلوده زیادی رو به رو هستند. مهم ترین راه برای نفوذ بیشتر ویروس ها نیز تنفس و راه دهان و بینی است. پس وجود یک ماسک حرفه ای اهمیت فراوانی دارد. متوجه شدیم که ساختار ماسک باید فاقد سوراخ و حفره باشد تا ویروس توانایی عبور از آن را نداشته باشد.

چه ماسک هایی برای ویروس غیر قابل عبور هستند؟

ماسک هایی که پزشکان استفاده می کنند را به خاطر بیاورید. این ماسک ها معمولا ساده هستند. شکل ظاهری ساده آنها ممکن است باعث شود گمان کنید که شاید ویروس بتواند از آن رد شود! ولی این طور نیست. در این ماسک ها از سه لایه مختلف استفاده شده است. دو لایه اسپان باند و یک لایه ملت بلون. لایه ملت بلونی لایه وسطی ماسک است. دو لایه اسپان باند رو و زیر این لایه قرار گرفته اند. اسپان باندی که لایه داخلی است کمی نرم تر است تا تنفس راحت تر باشد. همچنین بافت نرم آن باعث می شود که احتمال ایجاد حساسیت به کمترین حد خود برسد. ویژگی بسیار جالبی که این لایه ها دارند این است که فاقد بافت هستند! به همین دلیل است که ویروس نمی تواند از آن عبور کند. این ماسک ها را در صنعت پزشکی به نام ماسک سه لایه می شناسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *