پزشکی, عمومی

دلیل استفاده از رنگ آبی و سفید در بیمارستان ها

اثر رنگ آبی در بیمارستان ها

آیا در مورد اثر روانی رنگ ها اطلاع دارید؟ شنیده اید که رنگ ها می توانند روی ما چه اثراتی بگذارند؟ موضوعی که می خواهیم درباره آن صحبت کنیم در همین رابطه است. می خواهیم کمی به این موضوع بپردازیم که اثر رنگ آبی در بیمارستان ها و مراکز درمانی چیست که باعث شده تا این اندازه مورد استفاده قرار بگیرد. حتما دیده اید که وقتی وارد بیمارستان یا حتی مطب پزشک و یا یک درمانگاه می شوید خیلی از وسایل به رنگ های سفید و آبی هستند. این موضوع تصادفی نیست. چیزی هست که باعث شده همه این مراکز درمانی با این رنگ ها چیدمان شوند. در ادامه این موضوع را بیشتر مورد بررسی قرار می دهیم.

رنگ آبی از خانواده رنگ های سرد است. رنگ های سرد باعث القای حس آرامش در انسان می شوند. رنگ آبی رنگی پرطرفدار هم در بین آقایان و هم در بین بانوان است. این رنگ حتی برای خیلی از کودکان نیز جذابیت دارد. رنگی که در بین رنگ ها نماد اعتماد و آرامش است. استفاده از این رنگ در دکوراسیون باعث آرامش روان و ذهن انسان خواهد شد. به طور مثال استفاده از رنگ آبی برای پرده ها یا دکوراسیون یک خانه می تواند به شما حس امنیت و آرامش بیشتری بدهد.

القای حس آرامش و اثر رنگ آبی در بیمارستان ها با هم ارتباط نزدیکی دارد. بی دلیل نیست که وسایل پزشکی بیشتر رنگ های سفید و آبی دارند. پس از سفید آبی بیشترین رنگی است که برای ساخت وسایل پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از تجهیزات پزشکی را به این رنگ می سازند. به طور مثال انواع ماسک آبی و پتو و ملحفه های یکبار مصرف به این رنگ وجود دارد. این وسایل به این رنگ ها در خیلی از مراکز درمانی دنیا استفاده می شوند. احساسی که رنگ آبی در مراجعین بیمارستان ها به وجود می آورد باعث استفاده بیشتر از آن شده است. احساسی که به صورت غیر مستقیم در مراجعین و افراد حاضر در این محل ها به وجود می آید.

تقریبا گفتیم و متوجه شدید که آبی چه احساسی را ایجاد می کند. حال اثر رنگ آبی در بیمارستان ها را بیشتر بررسی می کنیم. ابتدا در نظر بگیرید که چه کسانی به مراکز درمانی مراجعه می کنند. این افراد برای چه کاری به این مراکز می آیند. مراجعه کننده ها چه درخواستی دارند و حال و هوایشان به چه صورت است. طبیعی است که کسانی که مراکز درمانی مراجعه می کنند که درد یا مشکلی دارند. البته که خیلی ها نیز برای چک آپ ممکن است به این مراکز بیایند. این افراد ممکن است در سنین مختلف و مرد یا زن باشند. خیلی از آنها ممکن است درد داشته باشند. برخی از مراجعین یا همراهان آنها به احتمال نگران و ناراحت هستند یا اضطراب دارند.

افرادی که به مراکز درمانی مراجعه می کنند باید ذهنی آرام داشته باشند. درست است که درد دارند یا برای درمان درد آشنایی و همراه با او به این مراکز آمده باشند. اما نداشتن آرامش می تواند روند بهبودی را کند کند. پس باید از رنگ هایی در این جاها استفاده کنند که اثر روانی خوبی بر روی این افراد داشته باشد. رنگ آبی یکی از رنگ هایی است که برای رسیدن به این هدف می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

به دلیل احساسی که آبی و سفید در انسان ایجاد می کند این دو رنگ در این محیط ها مورد استفاده قرار می گیرند. اثر رنگ آبی در بیمارستان ها و سفید به همین ترتیب باعث شده که این دو رنگ به عنوان رنگ های سازمانی مرکزهای پزشکی استفاده شوند. این دور رنگ باعث می شود که استرس و اضطراب از انسان دور شوند. بدین ترتیب انرژی منفی از ذهن بیرون می رود. این موضوع حتی مراحل درمان را نیز تسریع می کند.

سفید نیز رنگی است که برای دیوار و رنگ غالب جاهای پزشکی استفاده می گردد. سفید رنگ پاکی و نماد پاکی و سلامت است. پس با هدف مراکز پزشکی ارتباط مستقیم دارد. سفید انرژی منفی را از بین می برد. این انرژی مثبت حتی در پزشک و پرسنلی که در این جاها کار می کنند نیز تاثیر خواهد گذاشت. پزشکی که ذهن آرامی داشته باشد می تواند بهترین تشخیص را بدهد. او می تواند بیماری و علت آن را در هر بیمار به درستی و با دقت تشخیص دهد به شرطی که ذهنی آرام داشته باشد.

شاید تا به حال دقت نکرده بودید که این رنگ ها در همه جاهای دنیا در درمانگاه ها و بیمارستان ها استفاده می شوند. شاید نیز تا به حال نمی دانستید که دلیلی پشت انتخاب این رنگ ها وجود دارد. بله تاثیر روانی آبی و سفید باعث انتخاب این دو رنگ برای ساخت وسایل و تجهیزات پزشکی شده است. این دلایل و اثرها بوده است که آبی و سفید را به رنگ سازمانی در بیمارستان ها تبدیل کرده است. رنگ هایی که علاوه بر زیبایی می توانند اثربخش نیز باشند.

شاید جالب باشد بدانید که همه رنگ ها می توانند القا کننده احساس یا حالتی در ما باشند. پس بهتر است برای این که همیشه حال خوبی داشته باشیم در مورد اثرات رنگ ها بیشتر تحقیق کنیم. رنگ هایی که خیلی وقت ها ساده از کنارشان گذر می کنیم می توانند القا کننده احساس آرامش، ترس و… در ما باشند. پس با دانستن اطلاعاتی در این باره می توانیم دکوراسیون منزل و ادارات را انتخاب کنیم. استفاده از رنگ ها به دقت و با دانستن اثراتشان می تواند ما را در رسیدن به حال خوب و موفقیت یاری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *